Na rynku gier hazardowych przyzwyczailiśmy się do tego, że niektóre automaty są bardzo podobne do siebie. Świetnym przykładem jest kasyno online Vulkan Vegas w którym jest choćby kultowa gra Book of Ra, która doczekała się klonów typu Book of Dead, Book of Egypt, Book of Ramzes. Na rynku gier komputerowych też spotkamy się z klonami wielu gier, co czasem prowadzi nawet do pozwów sądowych. Ciekawym przypadkiem jest teraz nowa gra Diabotical, która dla wielu wygląda jak klon Quake 3. Czy to prawda?

Czym jest Diabotical?

Diabotical to jedna z tych gier, które powstały dzięki wsparciu graczy. Podczas zbiórki na Kickstarterze twórcy gry The GD Studio zebrali blisko 170 tysięcy funtów na dokończenie gry. Sam jej etap powstawania trwał aż 7 lat. Gra swoją oficjalną premierę miała 3 września 2020 roku. Dostępna jest oficjalnie za darmo poprzez platformę Epic Games. To właśnie w związku z przedłużającymi się pracami i kończącymi się pieniędzmi Epic przyszedł twórcom na ratunek. Ci ukończyli grę, lecz ta dostępna jest tylko poprzez Epic.

Jest to niezwykle dynamiczna i zabawna strzelanka z perspektywy pierwszoosobowej, w której wcielamy się w postać Eggbotów. Są to roboty o kulistej formie, które przypominają latające jajka z karabinami. Wprowadzono tutaj ponad 15 trybów gry do wyboru, rankingowe rozgrywki drużynowe i indywidualne. Możemy zatem walczyć drużynowo, w indywidualnych pojedynkach typu wszyscy na wszystkich czy nawet 1 na 1.

Rozgrywka faktycznie jest bardzo dynamiczna, gdyż przy dużej liczbie graczy na mapie co chwila możemy kogoś zabić lub samemu zginąć. Gra ma przy tym całkiem ładną oprawę graficzną, choć widać, że jest niezależnym tworem, gdyż nie prezentuje się tak samo jak produkcje za miliony dolarów. Powinna jednak przypaść do gustu wielu miłośnikom dawnych FPS-ów.

W Diabotical mamy do wyboru mnóstwo broni. Możemy zetknąć się z klasycznym karabinem maszynowym, młotem, shotgunem, wyrzutnią rakiet, bronią laserową, plazmową, rail gunem – brzmi znajomo? Twórcy dodali do gry także edytor map, który pozwala na tworzenie własnych lub zmianę obecnych map i interfejsu, parametrów fizyki.

Dostępna jest tu również personalizacja Eggbotów, gdzie do wyboru mamy przeszło 200 wzorów. Gra nie posiada aż tak dużych wymagań. Minimum, które musimy spełnić to: Windows 7+ (64-bitowy), procesor Core i3 z taktowaniem 2,4 GHz, 6 GB RAM, karta graficzna NVIDIA GeForce GT 640 oraz 15 GB miejsca wolnego.

Dlaczego klon?

Dlaczego ten tytuł od razu kojarzy nam się z grą Quake III Arena? Zacznijmy może od tego, że osobą zarządzającą studiem jest James “2GD” Harding, czyli znany gracz i komentator, który wychował się właśnie na Q3. Możemy zatem mieć pewność, że gra tworzona jest przez prawdziwych pasjonatów legendarnej gry. Podobieństw jest tu cała masa. Zacznijmy może od broni i obiektów na mapie. Spotkamy tu bronie, które zostały wręcz żywcem przeniesione z oryginału. Wspominaliśmy o rocket launcherze, shotgunie, karabinie maszynowym czy też plasma gunie. Wiele z nich ma wręcz identyczny lub zbliżony wygląd, jak i kolorystykę. Na mapie spotkamy również dodatkowy pancerz, zdrowie, power upy. W wyniku tego rozgrywka jest bardzo podobna do Q3 Arena.

To jednak nie wszystko, gdyż podczas rozgrywki zetkniemy się z teleportami, specjalnymi trampolinami, lawą wulkaniczną. Wszystko to sprawia, że Diabotical wygląda niczym Q3 w nowej oprawie graficznej.