Osób starszych jest co raz więcej. Żyjemy co raz dłużej, osoby w wieki dziewięćdziesięciu lat to już nie rzadkość. Idealnie, gdy seniorzy są sprawni, sami się obsłużą, poradzą sobie w codziennych czynnościach. Seniorzy to pokaźna grupa mieszkańców Polski, która potrzebuje coraz więcej specjalistycznych usług. To kształtująca się nisza dla usług dedykowanych dla naszych mam, ojców, dziadków i babć.

Kto dobrze odczyta potrzeby osób starszych, wysłucha ich uwag ten może na tej podstawie zbudować swój biznes. Nie są to już tylko domy seniora, lub inaczej nazywane domy starców, czy domy spokojnej starości. Już działa kilka takich inicjatyw.

Taksówka dla seniora.

Korporacje podpisują z gmina, urzędem miasta umowy o dofinansowanie przewozów seniorów. Warunkiem są samochody przystosowane do przewozu takich, czasem schorowanych pań i panów w podeszłym wieku. Seniorzy nie zawsze lubią siedzieć w domu, szukają kontaktu wśród rówieśników, chcą dojechać do kościoła, na cmentarz lub po prostu do parku.

Książka dla seniora.

Większe biblioteki uruchomiły usługę dowozu książek, audiobooków czy filmów ze swoich zbiorów do seniorów. Książka to zawsze okno na świat, to sposób na miłe spędzenie czasu, którego senior ma przecież, aż w nadmiarze.

Usługa sprzątania dla seniora.

Ze względu na bezpieczeństwo osób starszych wykonywana jest po uprzednim zgłoszeniu i nadania odpowiedniego numerku zgłoszeniu. Firma sprzątająca przybywa, wiec, dopiero wtedy, gdy senior o to wyraźnie poprosi. Można zamówić mycie okien, odkurzanie, trzepanie dywanów.

Usługi pielęgnacyjne.

Dla osób, które nie radzą sobie w codziennych czynnościach, rodzina może dla swojego seniora zamówić usługę pielęgnacyjną. Zakres ustalany jest indywidualnie. Senior może potrzebować tylko przygotowania obiadu i podania leków w odpowiednim czasie i dawkach. Może potrzebować umycia, asysty przy toalecie, towarzystwa przy pójściu do lekarza.

Domy seniora.

Domy dla seniorów może być miejscem pobytu całodobowego, ale także tylko w określonych godzinach dnia. To moc dla samej osoby starszej jak i dla jej rodziny. Domy seniora oferują opiekę personelu, opiekę lekarza geriatry, wyżywienie. Rodzinny powierzają swoich bliskich zwłaszcza gdy są po zawale, operacji, po udarach.