Sposoby na podreperowanie domowego budżetu
Z dnia na dzień coraz bardziej drożeją towary i usługi. Ceny w sklepach za warzywa i owoce sezonowe jeszcze nigdy nie były takie wysokie. Każdy próbuje podreperować swoje finanse po skutkach jakie przyniósł gospodarce COVID-19. Dużo osób w tym czasie straciło pracę, jeszcze inni za to samo wynagrodzenie, które otrzymywali przed inflacją muszą związać koniec z końcem i doczekać do wypłaty. W niepewnych czasach warto poszukać pomysłu na siebie oraz podreperowanie domowego budżetu. Poniżej zaprezentujemy Wam kilka sposobów, które mogą pomóc zasilić portfel, a być może część na stałe wpisze się do Waszego życia.
Oszczędzanie na bankach
Oprocentowanie bankowe jest tak niskie na kontach oszczędnościowych, że nie możemy liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki z tego źródła. Są jednak inne sposoby, aby dosłownie zarobić kilka stówek od banku. Jak to zrobić? To bardzo proste. Banki cały czas walczą o każdego nowego klienta i okresowo organizują promocje, dzięki którym, zazwyczaj nowi klienci banku, mogą zgarnąć gotówkę za założenie konta osobistego oraz zyskać bony na zakupy wśród partnerów, który w danej promocji podjęli z bankiem współpracę. Każda z takich promocji wiąże się z pewnymi wymogami. Czasami wymogiem są wpływy przez trzy miesiące na konto, innym razem dokonanie kilku płatności blikiem. Wysiłek żaden, a dodatkowy zastrzyk finansowy może poprawić nasz miesięczny budżet.
Niestety promocje bardzo często dotyczą tylko nowych klientów, więc jeżeli chcesz korzystać z tego typu ofert, to musisz być elastyczny pod względem posiadanych produktów bankowych. Stali klienci zazwyczaj mogą liczyć na promocje związane z poleceniem konta bankowego innym osobo, ale zdarzają się one sporadycznie.
Sprzedaż na portalach internetowych
Kupowanie pod wpływem impulsu zdarza się każdemu. Jednak nie warto chomikować rzeczy, których i tak nie używamy. Zanim jednak zaczniemy sprzedawać zalegające rzeczy przez Internet, musimy się do tego przygotować i sprawdzić czy nie będą się z tym wiązały dodatkowe koszty. Dosłownie wszystko możemy wystawić na takich portalach jak Allego, OLX a nawet Ebay. Ubrania, książki, sprzęt elektroniczny i wiele innych rzeczy. Jeżeli tworzysz, np. rękodzieło to możesz wystawić je na Artillo, Etsy lub na Pakamera. Nie musisz przejmować się koniecznością zakładania własnej firmy, ponieważ od jakiegoś czasy w przepisach mamy możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Jedyne o czym musisz pamiętać, to wysokość przychodu, która nie może być wyższa niż połowa aktualnego wynagrodzenia minimalnego ustalonego na dany rok.
Domowe wypieki
Osoby, które mają zdolności cukiernicze, mogą przekuć je w dodatkowy długoterminowy dochód. Jako społeczeństwo uwielbiamy celebrować święta rodzinne i wspólne chwile. Nieodzowną ich częścią są zazwyczaj torty, ciasta i ciasteczka. Doceniamy domowe wypieki, które powstają bez żadnych ulepszaczy i konserwantów. Jeżeli potrafisz upiec pyszne placki, tarty i inne słodkości, to śmiało wywieś ogłoszenie na klatce schodowej w swoim bloku. Zostaw swój ślad na formach internetowych i mediach społecznościowych. Będzie Cię to kosztowało trochę czasu, ponieważ zrobienie zdjęć produktów i prowadzenie własnego profilu w social mediach wymaga zaangażowania, ale z czasem dotrzesz do większej ilości odbiorców, a osoby, które skorzystały z Twoich usług będą Cię polecać następnym klientom. Jedno jest pewne, produkt sam musi umieć się obronić, więc jeżeli nasz smykałkę do pieczenia, to nie zwlekaj. Nic samo się nie zrobi!
Środki finansowe na założenie własnej działalności
Jeżeli zdarzy się w danym miesiącu sytuacja, że Twoje przychody z działalności nierejestrowanej przekroczą ustalony limit, jesteś zobligowany do założenia własnej działalności gospodarczej oraz wszystkich formalności i kosztów, które ze sobą niesie. W tym celu konieczne może okazać się wzięcie kredytu. Jest to doraźna forma podreperowania budżetu i w stosunku do poprzednich propozycji, a także na ograniczoną zdolność kredytową, nie może być wykorzystywana jako stałe źródło dochodu. Wybierając taką formę wsparcia finansowego należy zwrócić uwagę na nazewnictwo. Kredyt a pożyczka to dwa różniące się miedzy sobą terminy, mimo, że potocznie ich nazwy są używane zamiennie. Warto zapamiętać, że do udzielania kredytów uprawione są wyłącznie banki i wiąże się z opłatami związanymi z jego udzieleniem oraz prowizją banku. Pożyczka natomiast może być udzielana przez osoby fizyczne i być bezzwrotna. Bez względu na to, co wybierzesz, pamiętaj, żeby wybrać z głową i zapoznać się z treścią umowy.