Pieniądze

7 ciekawostek o Reprezentacji Polski w piłce nożnej

Mecze piłkarskiej Reprezentacji Polski elektryzują niemalże wszystkich rodaków. Transmisje spotkań polskiej kadry biją rekordy oglądalności w telewizji, a bilety na mecze biało-czerwonych sprzedają się niczym ciepłe bułeczki. Stuletnia historia polskiej drużyny obfitowała zarówno w wielkie sukcesy, jak i sromotne porażki. Wybraliśmy dla was kilka zaskakujących ciekawostek, które przybliżą ogólny obraz rodzimej kadry. Dowiecie się, ilu w sumie reprezentantów zagrało w kadrze i dlaczego jak ktoś strzela, to z dużą pewnością jest to Lewandowski. Te i inne interesujące fakty, mogą pomóc Wam trafniej obstawiać gdy uczycie się podstaw bukmacherstwa.

1. Zaskakująco młody

Najmłodszym zawodnikiem debiutującym w Reprezentacji Polski był Włodzimierz Lubański. Wybitny reprezentant swój pierwszy mecz w kadrze rozegrał w wieku 16 lat, 8 miesięcy i 7 dni. Jest on jednocześnie najmłodszym strzelcem bramki dla Polski. W swoim debiucie zanotował trafienie, pokonując norweskiego bramkarza Sverre Andersena w 34 minucie. Polska, tamten mecz z Norwegią (04.09.1963), wygrała rezultatem 9:0.

2. Młodość na Euro

Kacper Kozłowski jest drugim, najmłodszym debiutantem w kadrze (ustępuje tylko Włodzimierzowi Lubańskiemu). Młody piłkarz Pogoni Szczecin zadebiutował w Reprezentacji 28 marca 2021 roku. Miał wtedy 17 lat, 5 miesięcy i 12 dni. Jest on jednocześnie jednym z najmłodszych zawodników w historii, powołanych na turniej Mistrzostw Europy. Obecnym rekordzistą jest Jetro Willems, który wystąpił na Euro 2012 w wieku 18 lat i nieco ponad dwóch miesięcy. Każdy, nawet kilkuminutowy występ Kozłowskiego spowoduje, że to on będzie posiadać miano najmłodszego gracza Mistrzostw.

3. „Długowieczni” bramkarze

Jerzy Dudek – legendarny bramkarz, który ma na swoim koncie trofeum Ligi Mistrzów, zakończył karierę w kadrze 4 czerwca 2013 roku w meczu z Liechtensteinem. Dudek stał się tym samym najstarszym zawodnikiem w historii Reprezentacji Polski, który wystąpił w oficjalnym meczu. Bramkarz miał wówczas 40 lat, 2 miesiące i 12 dni. Na placu gry zastąpił go w 34 minucie Artur Boruc, który w klasyfikacji najstarszych zawodników… jest na drugim miejscu.

4. Reprezentacyjna arena

Oficjalnym stadionem Reprezentacji Polski jest PGE Narodowy, zlokalizowany w Warszawie, w alei Zielenieckiej 1. Arena została wybudowana w 2011 roku, a całkowity koszt budowy wyniósł ok. 374 mln euro. Pojemność całkowita obiektu to 58 145 miejsc, natomiast podczas meczów międzypaństwowych trybuny mogą zapełnić się do maksymalnej pojemności 56 726 krzesełek. Otwarcie obiektu dla publiczności nastąpiło 29 lutego 2012 podczas zremisowanego meczu z Portugalią.

5. Stadion jak miasto

Najwyższą frekwencję na PGE Narodowym zanotowano 24 sierpnia 2017 przy okazji Mistrzostw Europy 2017 w siatkówce mężczyzn. Na trybunach i płycie obiektu zasiadło wówczas 65 407 osób. To więcej, niż na co dzień mieszka w Zamościu (ok. 63,4 tys. mieszkańców), Lesznie (ok. 63,5 tys. mieszkańców), czy Pabianicach (ok. 64,7 tys. mieszkańców).

6. Jeśli nie wiesz, kto strzela, to jest to Lewandowski

Pierwszym piłkarzem, który zdobył bramkę na PGE Narodowym, jest Robert Lewandowski. Lewy trafił do bramki Greków przy okazji meczu Mistrzostw Europy 2012 (8 czerwca 2012 roku). Bramka została zdobyta w 17 minucie, a Polska tamten mecz zremisowała 1:1. Drugim zawodnikiem trafiającym do bramki na oficjalnym stadionie Reprezentacji był Dimitris Salpingidis, trzecim zaś – Jakub Błaszczykowski.

7. Najlepsi strzelcy kadry

Robert Lewandowski jest samodzielnym i niezagrożonym liderem klasyfikacji czołowych zdobywców goli dla Polski. Napastnik Bayernu Monachium zanotował już 66 trafień. Na drugim miejscu w tabeli plasuje się Grzegorz Lato, który tych goli dołożył 25. Na kolejnych miejscach Jakub Błaszczykowski (21 bramek), Ebi Smolarek (20 trafień), Zbigniew Boniek (19 goli), czy Maciej Żurawski (17 strzałów zakończonych bramką).

Dodaj komentarz