Czy warto korzystać z płatnych modułów do Prestashop?
Z racji, że platforma Prestashop w wersji podstawowej oferuje raczej ograniczone możliwości wzbogacania sklepu internetowego, na rynku powstaje szereg modułów. Ich głównym zadaniem jest nie tylko usprawnienie pracy administratorom sklepu, ale również użytkownikom, którzy będą przeglądali sklep. Jak to bywa na rynku wtyczek, twórcy oferują zarówno darmowe, jak i płatne dodatki. Czy opłaca korzystać się z tych płatnych usprawnień do platformy Prestashop?
Darmowe moduły do Prestashop
Darmowe wtyczki do Prestashop rządzą się swoimi prawami. Jest ich bardzo dużo na witrynach związanych z dodatkami do Prestashop. Z początkowego punktu widzenia mogą być one najskuteczniejszym rozwiązaniem. Wiele sklepów internetowych jest oparte tylko i wyłącznie o darmowe wtyczki i działają one prawidłowo. Należy jednak pamiętać, że darmowe moduły mają to do siebie, że nie są one zbyt często aktualizowane, a jej twórcy nie oferują pomocy w instalacji i konfiguracji. Może to rodzić sporo problemów.
Płatne moduły do Prestashop
Płatne moduły Prestashop to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą inwestować i rozwijać swój sklep, a z drugiej strony czuć się bezpiecznie przy wdrażaniu dodatków. Za płatnymi modułami praktycznie zawsze stoją profesjonaliści, którzy poświęcili mnóstwo czasu oraz wiedzy, aby stworzyć rozwiązanie skrojone na potrzeby odbiorców. Na uwagę zasługuje również częsta pomoc w razie wystąpienia problemów. Jest to rozwiązanie raczej niespotykane w przypadku darmowych modułów do Prestashop.
Najważniejsze różnice
Patrząc na Prestashop cennik sprawa wydaje się prosta. Darmowe wtyczki powinny stanowić większość w naszym sklepie internetowym. Istnieje jednak wiele opinii specjalistów, którzy uważają, że jedynie płatne moduły do Prestashop są w stanie dać nam to, czego tak naprawdę oczekujemy. Trudno się temu dziwić. Darmowe wtyczki są często jedynie elementem portfolio programisty, które nie zostały przetestowane na wielu sklepach internetowych. Ryzyko w wielu przypadkach może być zbyt duże i lepiej wydać pieniądze na płatne rozwiązania.
Podsumowanie
Jak w wielu sprawach, wszystko jest kwestią kompromisu. Przed samym zakupem modułu (niezależnie, czy jest to płatny, czy bezpłatny moduł) należy sprawdzić opinie innych użytkowników. Być może znajdziemy tam problem, który od razu będzie dyskwalifikował dane rozwiązanie. Zaoszczędzimy przez to nasz czas oraz nerwy, które stracilibyśmy przy próbie naprawy sklepu po instalacji wadliwej wtyczki. Kluczowy jest zatem właściwy research w celu znalezienia optymalnego rozwiązania.
Ostateczna decyzja należy zatem do właściciela sklepu internetowego. Płatne moduły wiążą się oczywiście z inwestycją finansową, ale z drugiej strony jest większa pewność, że moduł będzie w pełni wykonywał swoje obowiązki. Sporo jednak zależy od podejścia osób odpowiedzialnych za ten sklep. Jeżeli widzą, że istnieje spora szansa na zdobycie sukcesu w danej branży, ich chęci do wydawania pieniędzy na płatne moduły wysokiej jakości, będą automatycznie rosły.