Zdrowie

Echo serca — bezinwazyjne badanie obrazowe

Echo serca to badanie obrazowe jamy i zastawek serca. Obraz jest zapisywany za pomocą fal ultradźwiękowych, które odbijają się od ścianek mięśni, tworząc obrazowy zapis. Obok EKG jest to podstawowa metoda badania serca, wykonywana i odczytywana w czasie rzeczywistym przez kardiologa. Echo serca jest powszechnie występującym badaniem, może zostać zlecone także przez lekarza rodzinnego.

Echo serca – na czym polega?

Echo serca jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym. Jest to potoczna nazwa echokardiografii lub inaczej USG serca. Badanie można przeprowadzać tak często, jak to konieczne, ponieważ nie wywołuje skutków ubocznych, nie naświetla ciała. Fale ultradźwiękowe uderzają o tkanki i tworzą obraz. Pacjent leży nieruchomo na lewym boku z lewą ręką uniesioną do góry. Lekarz za pomocą głowicy przesuwa po ciele nasmarowanym żelem, oglądając wnętrze serca na monitorze. Echo serca jest szeroko dostępnym badaniem, obecnym już niemal w każdym gabinecie kardiologicznym. Badanie trwa maksymalnie 30 minut.

Echo serca – co pokazuje?

USG serca pozwala wykryć lekarzowi wady w budowie anatomicznej serca. Bywa, że za pomocą USG ginekolog potrafi zauważyć wadę serca płodu. Daje to możliwości przygotowania się do natychmiastowych działań ratujących życie i zdrowie dziecka tu po urodzeniu. Echo serca wykonuje się nie tylko u ludzi starszych, jest do najlepsza metoda do zdiagnozowania nieprawidłowości w obrębie serca już u małych dzieci, nawet dwumiesięcznych. Echo serca odczytuje także parametry przepływu krwi w naczyniach wieńcowych i krwionośnych, kurczliwość i relaksację pracy serca oraz zastawek.

Echo serca – wskazania

Echo serca może zostać zlecone nie tylko przez kardiologa, już lekarz rodzinny ma uprawnienia do jego zlecenia i wykonania. Wskazania do przeprowadzenia badania to podejrzenie lub kontrola pacjentów z chorobą wieńcową, nadciśnieniem, po przebytych zawałach lub udarach mózgu, gdy pojawia się choroba zakrzepowo-zatorowa lub występują wady zastawek.

Echo serca – przeciwskazania

Echo serca nie jest badaniem inwazyjnym, jednak jest wąska grupa przeciwwskazania do jego wykonania. Jeżeli pacjent jest po urazie klatki piersiowej lub ma założony gips. Echo serca nie jest wykonywane także u osób z astmą oskrzelową i poważnymi wadami serca. Nie wykonuje się go także u osób z bardzo wysokim ciśnieniem i niestabilną chorobą wieńcową.

Echo serca – inne rodzaje badań

Obok najpowszechniejszej echokardiografii przezklatkowej występuje jeszcze badanie echokardiografii obciążeniowej, echokardiografii kontrastowej oraz echokardiografii przezprzełykowej. Przy echo serca obciążeniowym pacjentowi podaje się leki, które przyspieszają jego bicie serca, jest też proszony o wykonywanie ćwiczeń w trakcie badania. Echokardiografia kontrastowa poprzedzona jest podaniem do żylnego środka kontrastowego, który zaciemnia obraz dla fal ultradźwiękowych. Obraz na monitorze lekarza jest widziany w większym kontraście i służy między innymi do diagnozowania wad serca.

Podczas badania przezprzełykowego pacjentowi aplikowana jest sonda.

 Echo serca – odpowiedni gabinet

Jeżeli nie mam jeszcze wybranego gabinetu kardiologicznego, a spodziewamy się diagnozy naszego serca, zwróćmy uwagę i wybierzmy miejsce, które jest wyposażone, chociaż w podstawową aparaturę do diagnozy chorób serca, jakim jest USG serca. Wtedy bez konieczności dodatkowych wyjazdów i w czasie jednej wizyty możemy zostać zbadani i wstępnie zdiagnozowani.

Dodaj komentarz