Patofizjologia, czyli skąd się biorą choroby
Patofizjologia to nauka o przebiegu choroby. To dziedzina medycyny zajmująca się badaniem powstawania chorób i innych zaburzeń zachodzących w organizmie. Bada, co dzieje się z ludzkim ciałem, aby zrozumieć objawy choroby. Dziedzinę tą można również opisać jako badanie mechanizmów komórkowych i molekularnych, za pomocą których choroba lub dysfunkcja objawia się na poziomie narządu, tkanki lub całego ciała.
Gdy powstawały pierwsze szpitale (od XII wieku), praktyka medyczna opierała się w dużej mierze na metodach, które nie były zbyt naukowe. Patofizjologia stała się bardziej powszechną praktyką medyczną wraz z powstaniem szpitali i praktyk opartych na nauce. Przeszła przez wiele różnych etapów, od bycia używaną jako narzędzie medyczne do bycia specjalizacją medyczną. Patofizjolodzy specjalizują się w tej dziedzinie i wykorzystują swoją wiedzę, aby leczyć choroby i zaburzenia poprzez zrozumienie, jak działają i jak można je leczyć.
Definicja i pochodzenie choroby
Słowo “choroba” wywodzi się z łacińskich słów i oznacza „brak dobrego samopoczucia lub zdrowia”. Tak więc choroba jest czymś, co uniemożliwia dobre samopoczucie i zdrowie. Choroby to schorzenia, które zaburzają funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Choroba ma początek, kiedy po raz pierwszy zaczyna wywoływać objawy w ciele człowieka.
Choroby są spowodowane brakiem równowagi w naturalnym środowisku organizmu. Wywołują je patogeny, czynniki zewnętrzne, takie jak drobnoustroje i zanieczyszczenie środowiska, inne choroby, ale mogą być również spowodowane wewnętrznie przez genetykę. Często chorobę definiuje się jako taką, kiedy po raz pierwszy dostrzega się jej objawy w ciele człowieka.
Objawy, diagnoza i opcje leczenia choroby
W pewnym momencie pacjent odczuwa objawy, które mogą być bardzo zróżnicowane, od podwyższonej temperatury ciała do objawów takich jak ból lub mrowienie w dłoniach i stopach. Te objawy sugerują rozpoznanie i można je potwierdzić za pomocą różnego rodzaju badań i testów. To typowe zadanie działu medycyny, który nazywa się medycyna praktyczna. W związku z tym, że istnieją różne przypadki kliniczne, jest wiele różnych opcji leczenia, z których wszystkie są dostosowane do rozpoznania i ciężkości choroby. Lekarze po zdiagnozowaniu choroby i zaordynowaniu leczenia, mogą łagodzić objawy poprzez blokowanie kanałów potasowych w celu zmniejszenia aktywności nerwów. Wiele informacji na ten temat jest zawartych w publikacji, którą stworzył Piotr Thor Patofizjologia ogólna i szczegółowa zostały tam poszerzone o elementy wspólne.
Porównywanie chorób w celu ułatwienia diagnozy
Trudno jest zdiagnozować chorobę bez zrozumienia, jak ona przebiega i jakie objawy są z nią związane. Porównanie dwóch chorób może pomóc w procesie diagnozy. Lekarze stosują tę technikę, ponieważ pomaga im szybko porównać dwie choroby i zobaczyć, która z nich jest bardziej prawdopodobna. Pomoże im to skoncentrować się na właściwej diagnozie stanu pacjenta i szybkim wdrożeniu leczenia.
Patofizjologia od podszewki, czyli pierwsza definicja choroby według Hipokratesa
Teoria choroby według Hipokratesa to idea, że zaburzona jest równowaga czterech płynów ustrojowych, czyli tzw. humorów. Do płynów tych należą: śluz, krew, żółć i tzw. czarna żółć. Teoria ta ewoluowała z biegiem czasu, choć tak naprawdę jest jedną z podstaw zachodniej medycyny naukowej.
Patofizjologia w układzie nerwowym i sercowo-naczyniowym
To temat, który koncentruje się na badaniu układu nerwowego i jego chorób. Układ nerwowy składa się z mózgu, rdzenia kręgowego i innych przyległych struktur. Choroby, które wpływają na ten system, mogą być spowodowane urazem, infekcją lub zaburzeniami. Patofizjologia sercowo-naczyniowa zajmuje się chorobami serca i naczyń krwionośnych. Bada również, w jaki sposób różne czynniki, takie jak dieta lub choroby serca, mogą wpływać na układ sercowo-naczyniowy.
Rola patofizjologii w rozwoju człowieka i oczekiwanej długości życia
Ważne jest zrozumienie, w jaki sposób choroby wpływają na różne etapy rozwoju, od poczęcia do śmierci. Patofizjologia bada oczekiwaną długość życia i śmiertelność, a także wpływ starzenia się na organizm człowieka.