Zdrowie

Cukrzyca typu pierwszego to nie wyrok.

Słodko to nie zawsze fantastycznie. Zbyt duża ilość cukru w organizmie powoduje różne groźne schorzenia i dysfunkcję wielu narządów. Jeżeli mamy zbyt duży poziomom glukozy (cukrów) we krwi, może to oznaczać, że cierpimy na przewlekłą chorobę jaką jest cukrzyca typu pierwszego.

To, rozpoznanie to nie wyrok, jednak wiąże się ze zmianą dotychczasowego trybu życia. Główny problem tej jednostki chorobowej polega na tym, że trzustka na skutek uszkodzenia nie wytwarza hormonów. W tym wypadku insuliny. Powoduje to wzrost wartości cukru w naszym organizmie, co jest sytuacją patologiczną i zagraża naszemu życiu.

Cukrzyca typu pierwszego jest chorobą potencjalnie zagrażającą naszemu życiu. Nieleczona prowadzi do wielu powikłań. Podstawowym i jednocześnie skutecznym sposobem leczeniem cukrzycy jest podawanie insuliny. O częstości i ilości dawek powinien decydować lekarz. To, co jest w gestii pacjenta, to zmiana nawyków żywieniowych, świadome jedzenie i zdrowy styl życia.

Podstawowym narzędziem kontrolnym stężenia glukozy we krwi jet glukometr. To niewielkie urządzenie mierzy poziom cukru z pobranej krwi włośniczkowej a uzyskane wyniki są bardzo dokładne. Każdy cukrzyk powinien mieć dostęp do glukometru w każdym czasie i miejscu. Jego niewielki rozmiar pozwala nosić go przy sobie. Poza systematycznym badaniem krwi włośniczkowej istotne jest unikanie zbyt wysokiej ilości węglowodanów w diecie i cukrów prostych.

Niezwykle pomocna okazać się tu może wizyta u dietetyka, który pomoże skomponować nam odpowiednią dietę dostosowaną do naszego trybu życia i preferencji. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem nauki w służbie walki z cukrzycą są pompy insulinowe. Zastępują funkcje trzustki.

Pompa insulinowa w sposób ciągły monitoruje stan cukru we krwi i w odpowiednich momentach podaje insulinę do organizmu. Jest to niezwykle przydatne urządzenie. Pozwala chorym na powrót do pracy zawodowej. Cukrzycy typu pierwszego nie da się wyleczyć jednak można minimalizować spustoszenie jakiego potrafi dokonać. Dbając o siebie możemy cieszyć się dobrostanem zdrowia przez długie lata.

Dodaj komentarz