Budownictwo

Czy maszyny budowlane powinny być monitorowane?

Jeśli prowadzisz firmę budowlaną, z pewnością spotkałeś się z monitorowaniem floty samochód czy ewidencją czasu pracy podwładnych. Wiesz, że możesz monitorować też maszyny budowlane? Wydaje Ci się, że nie musisz tego robić? Sprawdź, dlaczego warto.

Maszyny budowlane pracują na ograniczonej przestrzeni

Możesz być zdania, że maszyn budowlanych nie trzeba monitorować. W końcu przebywają one na określonej, zazwyczaj niewielkiej przestrzeni, która dodatkowo jest ogrodzona. Ale nawet takie maszyny mogą być używane w nieodpowiedni sposób. Wykorzystując możliwości, jakie daje monitoring maszyn budowlanych, możesz ograniczyć koszty ich eksploatacji, jak również zapobiec ewentualnym kradzieżom, które niestety się zdarzają.

Zastanawiasz się, co możesz sprawdzić, korzystając z aplikacji? Przede wszystkim zyskasz kontrolę nad rzeczywistym czasem pracy maszyny i jej operatora. Dodatkowo będziesz mógł sprawdzić zużycie paliwa, a w razie jego upuszczenia od razu otrzymasz informację o dokonaniu kradzieży. Takie powiadomienie alarmowe włączy się również wtedy, gdy dana maszyna zostanie uruchomiona poza czasem pracy lub wyjedzie poza wskazany obszar.

Automatyzacja procesów ułatwi prowadzenie firmy

Kontrola nad różnymi dokumentami nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli dotyczy wielu różnych maszyn. Taki monitoring sprawi, że wiele działań odnoszących się do prawidłowej obsługi maszyn budowlanych zostanie zautomatyzowanych. Będziesz otrzymywał informację o konieczności przeprowadzenia przeglądu, wymianie części eksploatacyjnych czy zbliżającym się terminie opłacenia kolejnego ubezpieczenia. Dzięki temu skupisz się na innych sprawach, które również mogą być ważne dla prawidłowego prowadzenia firmy.

Martwisz się tym, że na placu budowy przebywa wiele osób, a nie każdy ma uprawnienia do korzystania z ciężkiego sprzętu? Możesz wykorzystać monitoring maszyn budowlanych, który będzie miał specjalny system pozwalający na identyfikację operatora. Jeśli nie zostanie przyłożona odpowiednia pastylka, silnik nie zapali, a Ty będziesz miał pewność, że sprzęt na budowie jest używany tak, jak być powinien.

Nie dopilnujesz wszystkiego osobiście

Prowadząc firmę budowlaną, możesz czuć potrzebę kontrolowania wszystkiego osobiście. Niestety, nie jest to możliwe, zwłaszcza jeśli firma zajmuje się jednocześnie kilkoma inwestycjami. Możesz za to skorzystać ze specjalnych systemów, które pozwolą sprawdzić, czy maszyny są wykorzystywane w taki sposób, jak powinny. Dzięki odpowiedniej aplikacji dowiesz się, czy operator koparki wykonał swoją pracę, czy może w ogóle jej tego dnia nie odpalił albo chodziła na jałowym biegu, a łyżka się nie poruszała.

Poza wykonywaniem prac budowlanych oferujesz też wynajem ciężkiego sprzętu? Wykorzystując możliwości, jakie daje monitoring, możesz ocenić faktyczne zużycie poszczególnych konstrukcji, zamiast liczyć za godziny, w których sprzęt był wynajęty. Wówczas rozliczysz się w optymalny sposób – korzystny dla obydwóch stron.

Warto korzystać z rozwiązań, których zadaniem jest usprawnienie działania firmy. Zainstalowanie takiego monitoringu nie tylko pomoże w kontrolowaniu pracy maszyn i ludzi. Wyeliminuje również niewłaściwe praktyki, jak np. kradzież paliwa.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Dodaj komentarz