praca za granicą

Kilka milionów polskich emigrantów pracujących za granicą, zarabia z roku na rok coraz więcej. Średnie zarobki to prawie 9.000 zł miesięcznie. Sprawdź gdzie możesz liczyć na wysokie pensje. Dowiedz się ile zarobisz w poszczególnych, europejskich krajach.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na emigracji przebywa ponad trzy miliony Polaków. Największa grupa naszych rodaków przebywa w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. W obu krajach żyje i pracuje między 1,5 a 2 miliony Polaków. Najrzadziej wybieramy Cypr oraz Portugalię. Wybór kraju nie jest podyktowany jedynie wysokością zarobków, ale przede wszystkim ilością miejsc pracy jakie generuje gospodarka danego państwa. Życie i dobrze płatna praca za granica to przede wszystkim wartość siły nabywczej pieniądza oraz niematerialne, subiektywne odczucia. Należą do nich: rozłąka z rodziną, bezpieczeństwo, klimat oraz język. Polacy chętniej wybierają kraje, z którymi mają dobre połączenia komunikacyjne np blisko położone Niemcy, Austria, Czechy, czy dogodne i tanie połączenia lotnicze np z Anglią. Kraje anglojęzyczne przyciągają większą grupę naszych rodaków z racji popularności tego języka. Klimat również ma wpływ na podjęcie decyzji kierunku emigracji. Przykładowo słoneczne Włochy czy Hiszpania kuszą bardziej niż lepiej płatna praca w zimnej i ciemnej Norwegii.

Najwyższe zarobki w Szwajcarii i Norwegii

Od 2014 roku możemy legalnie podejmować zatrudnienie w Szwajcarii. Niski poziom bezrobocia na poziomie poniżej 6% i starzejące się austriackie społeczeństwo, sprawia że stale brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Dobrze płatna praca w Szwajcarii czeka na Ciebie głównie w budownictwie. Polscy fachowcy budowlani: murarze, zbrojarze, malarze, glazurnicy, spawacze, elektrycy, hydraulicy są rozchwytywani przez lokalnych pracodawców. Zachodnie społeczeństwo nie chce wykonywać dobrze płatnych, ale ciężkich zajęć.

Ile możesz zarobić w Szwajcarii? Przykładowe zarobki z podziałem na zawody:

– Lekarz zarabia średnio 13.000 Franków, co jest równoznaczne około 54.000 zł
– Pielęgniarka zarabia średnio 6.400 Franków, co jest równoznaczne około 27.000 zł
– Nauczyciel zarabia średnio 7.300 Franków, co jest równoznaczne około 30.000 zł
– Pracownik biurowy zarabia średnio 6.900 Franków, co jest równoznaczne około 29.000 zł
– Opiekun osób starszych zarabia średnio 6.000 Franków, co jest równoznaczne około 26.000 zł

Najmniejsze pensje otrzyma sprzątaczka oraz kelner średnio 3.300 Franków czyli około 13.500 zł. Są to nieporównywalne zarobki do oferowanych przez polskich pracodawców.

Ile możesz zarobić w Norwegii? Przykładowe zarobki z podziałem na zawody:
– pracownik platformy wiertniczych zarabia dziennie średnio 1500 zł
– elektryk otrzymuje średnio około 100 zł/h brutto
– pielęgniarka otrzymuje średnio około 95 zł/h brutto
– mechanik samochodowy otrzymuje średnio około 90 zł/h brutto
– pracownicy budowlani mogą liczyć na zarobki między 85 a 90 zł/h brutto
Najmniejsze zarobki otrzymuje sprzątaczka oraz pakowacz ryb. Mogą oni liczyć zarobki rzędu 70 – 75 zł/h brutto. Podane kwoty są aktualne na stan z 2020 roku.

Dobrze płatna praca w Austrii, Danii, Irlandii

Kolejnymi państwami z dobrymi zarobkami są Austria, Dania i Irlandia. Zarobki w tych krajach są niższe od szwajcarskich i norweskich, ale zdecydowanie atrakcyjniejsze od polskich realiów. Pomijając dobrze płatne oferty pracy dla lekarzy, w wymienionych krajach dobrze opłacani są fachowcy budowlani. Polscy fachowcy budowlani: murarze, zbrojarze, malarze, glazurnicy, spawacze, elektrycy, hydraulicy otrzymują średnio od 2.000 do 2.500 EUR wynagrodzenia netto, czyli około 9.000 – 12.000 zł na rękę. Bardzo często otrzymują bezpłatne zakwaterowanie, co jest bardzo dużą oszczędnością zarobionych pieniędzy. Szukając pracy za granicą wybieraj oferty z darmowym zakwaterowaniem. Praca w hotelarstwie, gastronomii, opieka nad osobami starszymi to także oferty pracy z nieodpłatnym zakwaterowaniem. Za granicą podobnie jak w Polsce, koszty życia: mieszkanie i żywność, pochłaniają większość zarobionych pieniędzy. Miejmy to na uwadze podczas szukania pracy za granicą.