Prowadzenie pojazdu podczas zimowych ostrzeżeń pogodowych, gdy drogi są pokryte śniegiem i śliskie, zwykle nie jest zalecane dla kierowców. Jednak nauczenie się tej umiejętności jest konieczne, ponieważ czasami prowadzenie pojazdu jest nieuniknione, szczególnie w obszarach, w których niesprzyjająca pogoda występuje częściej niż rzadziej. Zimowa jazda na śniegu może być niebezpieczna, ale wiedza o tym, jak prawidłowo obsługiwać pojazd przy takiej pogodzie, zmniejszy ryzyko wypadku.

Przygotuj pojazd do jazdy

Wyczyść przednią szybę, boczne szyby, reflektory i tylne światła stopu ze śniegu i lodu za pomocą skrobaczki do lodu i szczotki przed odjazdem. W razie potrzeby podczas obfitych opadów śniegu bądź gotowy zatrzymać samochód, wyczyścić szyby i światła. Nie zapomnij usunąć śniegu z tablicy rejestracyjnej, ponieważ jest to prawny wymóg, aby tablica rejestracyjna była widoczna.

Włącz przednie i tylne odmrażanie, aby zachować czystość okien podczas jazdy. Włącz klimatyzację i ustaw ją na opcję świeżego powietrza, aby wewnętrzne okno nie parowało.

Włączaj światła przednie przez cały czas jazdy. Oznacza to, że musisz mieć włączone światła przednie także podczas jazdy w ciągu dnia. Dzięki temu Twój pojazd jest bardziej widoczny dla innych kierowców, gdy pada śnieg.

Jedź powoli, gdy drogi są pokryte śniegiem lub lodem. Jedź za pomocą niższych biegów w samochodzie z ręczną skrzynią biegów, aby zwiększyć przyczepność na drodze. Nie używaj opcji tempomatu i nie próbuj wyprzedzać innych pojazdów.

Pojazdy potrzebują przyczepności, aby hamulce działały prawidłowo, dlatego wolniejsze prędkości, łagodniejsze zakręty i zatrzymania są konieczne, aby przyczepność pozostała możliwa.

Zmniejsz prędkość pojazdu, aby zjechać poniżej limitu prędkości, pamiętaj, że jak najszybsze dotarcie do celu nie jest nadrzędną wartością. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli chodzi o przyczepność opon na drodze podczas jazdy.

Zachowaj odpowiednie odstępy między samochodem a samochodem jadącym przed Tobą, zostaw odstęp w wysokości co najmniej 2 do 3 długości samochodu. Jest to najskuteczniejszy sposób zapobiegania wypadkom polegającym na uderzeniu pojazd znajdujący się przed Tobą. Zapewni to wystarczającą przestrzeń do zatrzymania się i zmniejszy ryzyko. Jazda z prędkością przekraczającą 40 km / h może wymagać pozostawienia większej przestrzeni między pojazdami.

Unikaj gwałtownych ruchów podczas jazdy. Po zatrzymaniu nie szarpn kierownicą. Zamiast tego delikatnie dotknij hamulców. Nie blokuj hamulców na lodzie, ponieważ może to spowodować utratę kontroli i kierowania pojazdem.

Przyspieszaj bardziej stopniowo, niż jesteś przyzwyczajony. Nie zwiększaj prędkości do limitu prędkości, do jakiego jesteś przyzwyczajony, gdy drogi są czyste, osiągaj tę prędkość powoli, ale stopniowo.

Zwalniaj również delikatniej niż jesteś przyzwyczajony. Przewiduj swoje przystanki, zanim je faktycznie wykonasz. Zwolnij, aby zatrzymać się znacznie wolniej niż zwykle.

Uważaj na potencjalne niebezpieczeństwa na drodze. Wypatruj śliskich miejsc, które mogą znajdować się na drodze. Lód jest powszechny na mostach, nawet jeśli reszta drogi może być czysta, więc podchodź do mostów i zacienionych obszarów z odpowiednią ostrożnością.

Zamień zwykłe opony na opony zimowe, jeśli takie masz. Opony zimowe są lepsze niż zwykłe opony, ponieważ są wykonane ze specjalnych materiałów, które pozostają miękkie, aby zapewnić oponom maksymalną przyczepność w temperaturach poniżej zera. Mają także wzory bieżnika, które przyczepiają się do dróg pokrytych śniegiem i lodem.

Wymień pióra wycieraczek przedniej szyby. Sprawdź pióra wycieraczek przed zimą, aby upewnić się, że wycieraczki szybko zareagują na wszystko, co może utrudniać widzenie podczas jazdy. Jeśli Twoje ostrza nie wycierają dokładnie przedniej szyby lub są pęknięte, natychmiast je wymień.