Nadchodzi DVB-T2: czy musisz wymieniać telewizor?
W połowie 2021 r. zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Oznaczać on będzie docelowo zwiększenie liczby bezpłatnych kanałów, ale i może wiązać się z koniecznością wymiany odbiornika. Jak sprawdzić czy nasz telewizor przystosowany jest do nowego standardu.
DVB-T2 to po prostu ewolucja wcześniejszego standardu, czyli DVB-T. Nie wchodząc zbyt głęboko w szczegóły techniczne, warto pamiętać, iż DVB-T2 to inny standard kompresji obrazu i dźwięku, co może przełożyć się pozytywnie na ofertę programową. Każdy z multipleksów pomieści bowiem więcej kanałów lub też pozwoli na nadawanie tych dotychczasowych standardzie HD lub 4K.
Po co ta zmiana?
Wprowadzenie nowego standardu wiąże się m. in. z koniecznością uwolnienia części pasma przeznaczonego na telewizję na rzecz Internetu 5G. DVB-T2 pozwoli zatem nie tylko na zachowanie dotychczasowych multipleksów pomimo węższego pasma, ale i znaczne podniesienie ich pojemności, a więc i liczby lub jakości nadawanych kanałów.
Co ciekawe, pierwsze kanały w nowym standardzie w Wielkiej Brytanii dostępne były już w 2010 r. Obecnie w DVB-T2 jest już nadawana telewizja naziemna między innymi u naszych sąsiadów – w Niemczech i Czechach.
Większości telewidzów nasuwa się więc następujące pytanie: czy będę musiał wymienić telewizor lub dokupić dodatkowy dekoder? Na szczęście, większość obecnie sprzedawanych modeli telewizorów jest już przystosowana do odbierania sygnału w nowym standardzie. Szacuje się, iż już w 2018 r., ponad 80% sprzedanych w Polsce odbiorników pracowała zgodnie z DVB-T2.
Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, zwyczajnie odczytaj model swojego telewizora z naklejki bądź tabliczki znamionowej, którą znajdziesz z tyłu swojego odbiornika, a następnie w Internecie sprawdź jego specyfikację. Niestety, jeśli posiadasz starszy model, konieczna będzie wymiana bądź dokupienie przystawki. Tę podłączysz z odbiornikiem złączem HDMI.
Z ewentualnymi zmianami nie musisz się spieszyć. Plan zakłada wprowadzenie „nowej” telewizji w czerwcu 2021 r. Wszystko oczywiście przy założeniu, iż nie nastąpią żadne komplikacje we wprowadzeniu standardu, związane choćby ze szczegółami transgranicznych ustaleń między Polską a jej sąsiadami.
Czy DVB-T2 będzie miało wpływ na użytkowników konsol do gier?
Chociaż DVB-T2 nie ma bezpośredniego wpływu na posiadane do gry urządzenia jak Xbox czy PlayStation, nie wykluczone jest, że przy wymianie sprzętu – w tym wypadku telewizora czeka nas ponowne podłączeni i konfiguracja naszych urządzeń. Nie jest to oczywiście problemem, a może mieć nawet zalety, ponieważ telewizor nowszej generacji to zawsze lepsza jakość obrazu i dźwięku, co przełoży się pozytywnie na doznania graczy. Jeżeli posiadasz Xboxa, warto nadmienić, że portal, tanigamepass.pl pomaga swoim Użytkownikom pozyskać abonament na usługę Xbox Game Pass z oszczędnością osiągającą nawet 90%. Wszystko dzięki konwersji innych abonamentów do abonamentu Xbox Game Pass. Legalne i bezpieczne sposoby opisywane na portalu wykorzystały już setki graczy. W skład Xbox Game Pass Ultimate wliczają się także Cloud Gaming na Androida, Xbox Live Gold i EA Play.