Angielski to język, bez którego znajomości trudno się współcześnie obejść. Coraz częściej jest wymagany przez pracodawców, a także przydaje się podczas zagranicznych wycieczek. Jak jednak się go nauczyć? Jak urozmaicić nudne wkuwanie słówek?

Zagrajmy w memory

W swej podstawowej wersji gra memory polega na rozłożeniu kart obrazkami do dołu i stopniowym ich odkrywaniu i zakrywaniu do momentu odnalezienia dwóch takich samych. Grę z powodzeniem można wykorzystać do nauki języka – wystarczy zastąpić obrazki parą karteczek. Na jednej z nich należy napisać polskie słowo, a na drugiej jego angielski odpowiednik. Do wykonania gry potrzebne będą karteczki o tych samych wymiarach, długopis i słownik, by w razie wątpliwości móc się nim posłużyć. Fiszkowe memory jest nie tylko świetnym sposobem na naukę języka, ale także znakomitą metodą spędzania wolnego czasu ze znajomymi.

Bez lektora, bez tłumacza

Codzienna rozrywka może pomóc w nauce angielskiego. Aby poprawić umiejętności językowe, warto oglądać filmy z wyłączoną opcją polskiego lektora i ćwiczyć w ten sposób zdolności rozumienia ze słuchu. Przydatna jest także muzyka – analiza zwrotek i refrenów zagranicznych piosenek z pewnością poszerzy zasób słownictwa. Czytanie książek w angielskich wersjach pomoże zaś w lepszym rozumieniu obcojęzycznych tekstów i nauce zasad gramatycznych.

Nie taki słownik straszny, jak go malują

Nauka słówek ze słownika nie musi być nudna. Można ją urozmaicić poprzez uczenie się wyrazów z jednej wybranej kategorii. W ten sposób można rozpocząć naukę od słówek związanych z emocjami, czasem czy wyposażeniem domu, by później przejść do wyrażeń z innej tematyki. Podczas uczenia się warto zaznaczać kolorami trudniejsze zwroty oraz ćwiczyć ich pisownię i wymowę.

Aplikacje na ratunek

Dla osób korzystających ze smartfona czy tableta dobrym rozwiązaniem mogą być aplikacje do nauki języka, takie jak Duolingo, Memrise, eTutor, Busuu czy SuperMemo. Za ich pomocą można nie tylko znacząco poprawić swoje umiejętności, ale także uczyć się poprzez zabawę, kontakt z innymi osobami czy słuchanie podcastów. W ten sposób naukę języka angielskiego można rozpocząć wszędzie i o każdej porze – wystarczy jedynie uruchomić aplikację.

Wyjazd za granicę dla odważnych

Dobrą metodą uczenia się nowego języka jest także wycieczka do innego kraju i pozostanie w nim przez co najmniej tydzień. W ten sposób pobudzona zostaje motywacja do nauki – od szybkich postępów zależy bowiem przetrwanie i pełne cieszenie się wyjazdem. Jest to jednak opcja wyłącznie dla osób odważnych i takich, które mogą sobie na to pozwolić finansowo. Na podróż warto wybrać się ze znajomym lub członkiem rodziny, który zna język obcy – jego obecność będzie gwarantem bezpieczeństwa i pomocy.

Nauka angielskiego, przy odpowiednim do niej podejściu, może być znakomitą zabawą i niezapomnianym przeżyciem. Znajomość języka obcego z pewnością zaowocuje poprawą jakości życia, a także stworzy nowe możliwości rozwoju.