Motoryzacja

Sposoby na zaparowane szyby w aucie

Zaparowane szyby w samochodzie to zmora wszystkich kierowców. Problem pojawia się głównie jesienią i w zimie. Dotyka praktycznie wszystkich, w mniejszym, lub większym stopniu. Dlaczego szyby parują i jak temu skutecznie zaradzić?

Para na samochodowej szybie jest efektem wilgoci zgromadzonej we wnętrzu pojazdu i różnicy temperatur między wnętrzem kabiny, a chłodniejszym otoczeniem.

Pozbyć się wilgoci

Pierwszym krokiem do uniknięcia zaparowania szyb jest postaranie się, by jak najmniej wilgoci dostało się do wnętrza auta. Otrzepmy buty ze śniegu, stosujmy gumowe dywaniki zamiast materiałowych… Nigdy jednak nie pozbędziemy się całej wilgoci. Tymi sposobami jedynie zmniejszymy problem, ale go nie wyeliminujemy. Gdy już ograniczyliśmy ilość wilgoci, która trafia do auta, powinniśmy skupić się na pozbyciu się reszty. Najbardziej polecane są pakunki z żwirkiem dla kotów lub torebki ryżu, umieszczane przy przedniej szybie. Mają higroskopijne właściwości i doskonale wchłaniają wilgoć.

Klimatyzacja nie tylko na lato

Samochodową klimatyzację uruchamiamy zwykle latem, aby ochłodzić się w upalne dni. W zimie często zapominamy o jej istnieniu. To błąd, i to z dwóch powodów. Po pierwsze, długo nieużywana klimatyzacja jest bardziej podatna na awarie. Warto włączyć ją raz na jakiś czas, nawet, gdy nie jest potrzebna. Po drugie, klimatyzacja nie tylko schładza (lub ogrzewa) powietrze, ale także je osusza. A jak już wiemy, wilgoć w kabinie to nasz wróg! W autach wyposażanych w klimatyzację ciepły nawiew na przednią szybę zwykle szybko rozwiązuje problem pary.

Czystość pomaga

Przednia szyba w aucie powinna być czysta. Poprawia to widoczność, a co za tym idzie, bezpieczeństwo. Szybę czyścimy zwykle od zewnątrz, zapominając często o jej umyciu od środka. A to właśnie na brudnej szybie para najłatwiej się osadza. Czyszcząc szybę, najlepiej z użyciem detergentu, możemy sprawić, że problem pary będzie mniejszy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Musimy pamiętać, że zaparowana szyba, przez którą nic nie widzimy, to ogromne zagrożenie na drodze. Lepiej odczekać chwilę przed podróżą, by odparowała. Watro mieć też pod ręką najskuteczniejsze narzędzie do walki z parą na szybie – gąbkę.

Dodaj komentarz