Kobiety są często nazywane „słabą płcią”, co potwierdzają liczne przypadki kliniczne, z którymi zetknęli się terapeuci. Najnowsze badania pokazują, że przedstawicielki płci pięknej mogą uzależniać się pięć razy szybciej niż mężczyźni. To tylko wierzchołek góry lodowej…

Uzależnienia mogą prowadzić Cię po krawędzi Twojego życia. Jeden zły krok może sprawić, że wpadniesz w dół, z którego wyjście może zająć wiele lat. Ważne jest, aby mieć świadomość, że za każdym rogiem czyhają niebezpieczeństwa. Regularnie publikujemy artykuły, które pomogą Ci zdobyć więcej wiedzy na temat uzależnień. Przyglądamy się także skutkom uzależnienia dla kobiet.

Bezlitosna biologia

Przy rozpatrywaniu problemu kobiet uzależnionych od alkoholu ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne. Mężczyźni nadużywający alkoholu mogą żyć nawet 20 lat, natomiast kobiety pijące regularnie przez pięć lat mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia wątroby. Warto zauważyć, że organizm kobiety wytwarza znacznie mniej enzymów przetwarzających alkohol niż organizm mężczyzny. Do tego dochodzą zmiany hormonalne (cykle miesiączkowe), mniejsza zawartość wody w organizmie i większa tkanka tłuszczowa.

FASD – jak rozpoznać u dziecka? Czytaj więcej na https://alkoholizmnowytarg.pl/blog/fasd-jak-rozpoznac-u-dziecka/yzde_szsr

Słaba psychika, podatność na wpływy środowiska

Uważa się, że kobiety mają silną psychikę, ale to nieprawda. Wpadają w pułapki uzależnień tak samo jak mężczyźni. Stres, trauma, archaiczny model „matki Polki”, z którym trudno sobie dziś poradzić przedstawicielkom płci pięknej, skłaniają je do szukania ukojenia w narkotykach i innych używkach. Ukrywają się przed swoim uzależnieniem i z trudem radzą sobie z problemami na własną rękę. Często są krytykowane za swoje działania i rolę w uzależnieniu, co spycha je jeszcze niżej, utrudniając powrót do zdrowia. Często padają ofiarą kolejnych uzależnień, które mogą pogorszyć i tak już poważny stan.

Pracoholizm, palenie i alkohol

Badania wykazują, że kobiety najczęściej uzależniają się od alkoholu, papierosów i pracy. Następne w kolejności są narkotyki, seks i hazard. Terapeuci uważają również, że kobiety częściej uzależniają się od swoich partnerów niż odwrotnie. Innym ważnym odkryciem jest to, że kobiety uzależnione od seksu częściej stosują przemoc.

Portrety psychologiczne kobiet uzależnionych

Uzależnione kobiety to kobiety młode i dojrzałe, niezamężne, rozwiedzione i wykształcone. Są wśród nich także kobiety, które pozostawały w związkach z przemocą, kobiety zmagające się z syndromem opuszczonego gniazda lub z opuszczeniem domu przez ich dzieci. Osoby, które doświadczyły traumatycznych przeżyć w dzieciństwie, często padają ofiarą uzależnień.

Jak kobiety mogą poradzić sobie z uzależnieniem?

Jak w przypadku każdego uzależnienia, konieczna jest psychoterapia – zarówno indywidualna, jak i grupowa. Psychoterapeuta może pomóc w zrozumieniu przyczyn zachowania i dać jasny sygnał do wprowadzenia zmian. Przygotowuje do radzenia sobie z trudnymi uczuciami i sytuacjami.

Uzależnienie aż do śmierci

Możesz pokonać uzależnienie, ale do końca pozostaniesz uzależniony. Ponieważ pragnienia mogą pojawić się w każdej chwili, nawet po latach abstynencji spowodowanej serią niefortunnych zdarzeń, możliwy jest nawrót choroby. Ważne jest, aby pamiętać, że mózg nie zapomina, co zaspokaja jego potrzeby…

Nie zapominajmy, aby zwracać uwagę na inne kobiety uzależnione i pomagać im. Czasem wystarczy zwykła rozmowa, by zasygnalizować, że potrzebna jest terapia.